Wybór dobrych gogli do VR to prawdziwa zagwozdka. Tego typu konstrukcje dopiero raczkują na rynku technologicznym, stąd też dość ograniczony wybór i wysokie ceny. Biorąc jednak pod uwagę fakt, co oferuje taki sprzęt, możemy być pewni, że w ciągu kilku następnych lat sytuacja się zmieni. Na ten moment zakres cen waha się od około 3 tysięcy do około 10 000 tysięcy złotych w zależności od specyfikacji danego modelu. Jeśli jesteście zaineresowani zakupem gogli do VR, to zapraszam do zestawienia najlepszych propozycji do 6000 złotych.

Wirtualna rzeczywistość to już nie magia!

Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy furorę na rynku robiły pierwsze porządne komputery osobiste, a świat gamingu szalał na punkcie konsoli PlayStation, mało kto podejrzewał, jak szybko rozwinie się branża nowych technologii.

W ciągu zaledwie kilku lat popyt na gry wideo, takie jak gry akcji, gry strategiczne, gry wyścigowe, horrory, platformówki, gry RPG czy gry sportowe wzrósł o kilkadziesiąt procent. Powstawały coraz potężniejsze konstrukcje PCtowe a wraz z nimi w szranki stawały nowe generacje konsol od Nintendo (Nintendo Switch), Sony (PlayStation 5) czy Microsoftu (Xbox X Series). Ostatecznie jednak poza rosnącym poziomem grafiki i coraz bardziej innowacyjnymi mechanikami wydawało się, że gry wideo powoli zaczęły osiągać szczyt swoich możliwości.

Fakt ten zmienić miały gogle do wirtualnej rzeczywistości, oferujące użytkownikowi przeniesienie się do zupełnie innego wymiaru – wymiaru 3D. I w pewnym stopniu udało się, bo trzeba przyznać, że nawet wysokobudżetowe modele monitorów gamingowych (do 1000 zł, 1500 zł2000 zł, 3000 zł, 5000 zł, 7000 zł) albo nowoczesnych telewizorów 55-calowych (do 1500 zł, 3000 zł, 5000 zł), 65-calowych (do 3000 zł, 4000 zł, 7000 zł) lub projektorów do (20 000 zł, 8000 zł, 5000 zł, 3000 zł) nie zaoferują tak niesamowitych wrażeń płynących z rozgrywki.

Przejdźmy jednak do rankingu najlepszych gogli do 6000 złotych (sprawdź również najlepsze gogle VR do 8000 złotych, 5000 złotych, 3000 złotych, 2000 złotych) i przekonajmy się, co na nas czeka w tym segmencie cenowym!

najlepsze gogle do VR do 6000 zł
fot. Unsplash.com

HTC Cosmos Google VR + Wireless Adaptor

Za około 5400 złotych możemy rozważyć zakup gogli do wirtualnej rzeczywistości HTC Cosmos z dołączonymi kontrolerami ruchu. Model ten jest kompatybilny wyłącznie z komputerami osobistymi z systemem Windows.

Konstrukcja sprawdzi się świetnie zarówno podczas oglądania filmów czy korzystania z aplikacji i programów, jak i w trakcie grania w najnowsze tytuły w stylu Half-Life: Alyx. Zaoferuje nam pole widzenia wynoszące 110 stopni, co jest niezłym wynikiem, ale nie na tyle zadowalającym, żeby powalić na kolana.

Generalnie, 110 stopni powinno wystarczyć, aby cieszyć oko realistycznie wyglądającymi obrazami. Pomóc w tym ma także rozdzielczość wynoszaca 2880×1700 i dodatkowe urządzenia takie jak akcelerometr, czujnik magnetyczny, żyroskop oraz czujnik zbliżeniowy.

Żyroskop rozpoznaje ruchy, jakie wykonuje użytkownik, dzięki czemu uzyskujemy właściwy obraz w wirtualnej rzeczywistości. Czujnik zbliżeniowy włącza urządzenie zaraz po tym, gdy gogle zostaną założone na głowę. Czujnik magnetyczny sprawia, że programy, aplikacje czy gry reagują na zmianę wytwarzanego przez niego pola magnetycznego. Dzięki temu możemy w szybki sposób przełączać się pomiędzy multimediami. Akcelerometr jako czujnik przyśpieszenia wykrywa reakcje ciała i głowy, tak aby jak najlepiej oddać wrażenia płynące z rozgrywki VR.

najlepsze gogle VR do 6000 zł
fot. Unsplash.com

HTC VR VIVE Pro Full Kit – taniej o stówkę, ale wciąż dobrze

Przed Wami jeszcze jeden model od HTC, tym razem Vive Pro Full Kit – gogle VR o bardzo podobnej specyfikacji do poprzednika, różniącej się paroma niuansami – w tym wygodą użytkowania.

HTC VR VIVE Pro Full Kit to gogle stworzone z myślą o grach wideo, które pozwolą przenieść nasz umysł do zupełnie nowego wymiaru przyjemności. Producent postawił tutaj na wyjątkową immersję w czym pomóc ma rozdzielczość 2880×1600 oraz pole widzenia wynoszące 110 stopni – czyli w zasadzie to samo, co w przypadku HTC Cosmos.

Główna różnica leży jednak w wygodzie użytkowania, co jest zdaje się jedną z najważniejszych rzeczy, określających gogle do VR. Wynika to z faktu, że podczas długotrwałego użytkowania gracz zaczyna odczuwać zawroty oraz bóle głowy. Bywa również tak, że już po kilkunastu minutach jesteśmy zmuszeni zdjąć gogle, bo nas uwierają i kiepsko dopasowują się do kształtu głowy.

Na szczęście model Vive Pro Full Kit wyróżnia się doskonałym dopasowaniem zarówno do kształtu twarzy jak i głowy. Było to możliwe, dzięki unikatowej konstrukcji przypominającej budową płatek kwiatu.

Model ten dostaniecie za 5300 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here