Rynek telewizorów rośnie z dnia na dzień. W ofertach producentów znajdują się zarówno niskobudżetowe modele, jak i kosztujące krocie giganty obsługujące wszystkie najnowsze technologie. Nie inaczej jest w segmencie 65-calowych telewizorów kosztujących średnio ponad 7000 złotych, choć to wciąż niska cena, biorąc pod uwagę, co oferują niektóre modele!
LG OLED65BX3LB – ta jakość jest nie do opisania!
65-calowe telewizory to wchodzą powoli do konsumenckiego standardu. Takie modele da się kupić już od 3000 złotych, ale niestety w takiej cenie oprócz wysokiej rozdzielczości i robiącej wrażenie przekątnej ekranu, możemy zapomnieć o innowacyjnych technologiach przenoszącą przyjemność z oglądania filmów na zupełnie inny poziom!
Jeśli jednak dysponujesz przestrzennym salonem i przede wszystkim budżetem do 7000 złotych, to nic nie stoi na przeszkodzie byś zamienił swoje mieszkanie w salę kinową.
W takim wypadku jedną z najlepszych propozycji będzie LG OLED65BX3LB – model oczarowujący użytkownika niebywałą ostrością i głębią obrazu. Kolory są żywe, jakby istniały poza płaszczyzną ekranu. Tak niesamowity realizm jest możliwy dzięki zaimplementowaniu specjalnej technologii zapewniającej aż 100 milionów subpikseli.
Na nasze wyjątkowe doznania wpływa tu przede wszystkim ogromny 65-calowy ekran OLED w rozdzielczości Ultra HD i częstotliwości odświeżania 100 Hz. W tym przedziale cenowym trudno o coś lepszego.
Aby zmaksymalizować frajdę z oglądania filmów czy grania na konsoli, zdecydowano się na zastosowanie technologii Dolby Vision IQ – dostosowującej jasność, kolor i kontrast ekranu do warunków oświetlenia.
Co więcej, znajdziemy tutaj także technologię Nvidia G-Sync, zapewniającą płynny obraz w grach (zapomnij o uciążliwych opóźnieniach!). Inna funkcją jest HGiG – dopasowująca ustawienia graficzne gry do ustawień telewizora, dzięki temu ogrywana przez Ciebie produkcja będzie wyglądać w najlepszy możliwy sposób, zwłaszcza na Xbox X Series lub PlayStation 5.
Zalety:
- wyśmienitej jakości 65-calowy ekran OLED
- rozdzielczość Ultra HD, odświeżanie 100 Hz
- funkcja Nvida G-Sync
- funkcja HGiG
- technologia Dolby Vision IQ
Wady:
- wysoka cena
PHILIPS LED 65PUS9435
Alternatywą dla wyżej wymienionego modelu LG OLED65BX3LB jest propozycja od Philipsa, czyli LED 65PUS9435. Ten telewizor dostępny jest w sprzedaży za niecałe 6000 złotych. Wynika to przede wszystkim z gorszej jakości ekranu i niższej częstotliwości odświeżania, a także braku kilku innych istotnych funkcji.
Nie da się ukryć, że ekrany LEDowe odznaczają się znacznie słabszą jakością obrazu, na czele z fatalną głębią czerni, przypominającą raczej stonowane odcienie szarości. Niestety, w przypadku telewizorów 65-calowych dobra specyfikacja jest niezwykle kosztowna. Czemu więc polecamy model Philipsa?
Przede wszystkim dlatego, że oferuje technologię Ambilight – całkowicie zmieniającej doznania płynące z ekranu telewizora. Funkcja HDR z kolei poprawi większość niedoskonałości związanych z barwami, czyniąc obraz bardziej naturalnym.
W ten sposób zyskujemy iluzję znacznie lepszego obrazu niż jest w rzeczywistości. Co więcej, tak ogromny podświetlony ekran prezentuje się piekielnie nowocześnie.
Jeśli jednak nie przekonuje Was technologia Amblight – zdecydowanie lepiej będzie zainwestować w mniejszy 55-calowy telewizor o znacznie lepszej specyfikacji (do 1500 złotych, 3000 złotych, 5000 złotych) lub dołożyć 1000 złotych i kupić wyżej wspomniany model LG OLED65BX3LB.
Zalety:
- zmieniająca doznania technologia Amblight
- funkcja HDR
- rozdzielczość Ultra HD
- nowoczesny design
Wady:
- dość wysoka cena
- niska częstotliwość odświeżania (50 Hz)
- zwykły ekran LED
Sony KD-65XH9505
Na koniec zostawiliśmy propozycję od Sony, czyli model KD-65XH9505, który dostaniecie za około 6700 złotych. W mojej ocenie klasyfikuje się na drugim miejscu zestawienia, między modelem LG a telewizorem Philipsa. Oferuje on wprawdzie szereg interesujących technologii, ale to wciąż zwykły ekran LED, który w tym przedziale cenowym jest sporą wadą.
Z drugiej strony, nie da się ukryć, że zastosowane w tym modelu technologie są w stanie świetnie zamaskować niedoskonałości ekranu. Znajdziemy tu m.in. technologię TRILUMINOS, która rozszerza podstawową paletę kolorów o nowe barwy. Konstrukcja optyczna sprawia, że obraz nie traci na jakości bez względu na kąt widzenia.
W cenie 6700 zł zyskujemy więc 65-calowy ekran w rozdzielczości Ultra HD z odświeżaniem o częstotliwości 100 Hz, świetną (choć nie doskonałą) jakość obrazu zagwarantowaną przez szereg innowacyjnych technologii oraz smukły, elegancki design.
Zalety:
- technologie gwarantujące najwyższą jakość obrazu
- ogromny 65-calowy ekran w rozdzielczości Ultra HD
- odświeżanie 100 Hz gwarantujące płynność obrazu
- smukły, elegancki design
Wady:
- LEdowy ekran
- wysoka cena