W przedziale cenowym do 1500 złotych nie mamy, co liczyć na technologiczne fajerwerki rodem z kinowej sali. Oczywiście, da się za tę kwotę kupić całkiem niezły telewizor, ale już kosztem przekątnej ekranu i kilku innych funkcji. Jeśli jednak koniecznie chcemy duży ekran – musimy się liczyć z pewnymi ustępstwami.
Kiano Elegance 55″
Za niemalże równe 1500 złotych możecie zaopatrzyć się w 55-calowy telewizor Kiano Elegance. Ten klasyczny model został wyposażony w ekran LED (z matrycą Direct LED – czyli lepszą niż w przypadku Edge LED, gdzie diody umieszczane są na całej płaszczyźnie TV, a nie tylko na jego krawędziach) o rozdzielczości Ultra HD i częstotliwości odświeżania wynoszącej 50 Hz.
Model ten (w przeciwieństwie do droższych 55-calowych telewizorów) nie obsługuje funkcji HDR10+, znacznie zwiększającej płynność i ostrość obrazu. Zamiast tego mamy standardowy HDR10. Specyfikacja techniczna to absolutny standard – 3 złącza HDMI, 2 wejścia USB.
Telewizor współpracuje z systemem Android 9.0 Pie. Kiano Elegance pomimo swojej nazwy nie należy do najładniejszych modeli. Metalowa obudowa sprawia wrażenie dość grubej i nienowoczesnej, jednak w tej cenie to i tak świetny wybór. Jeśli szukasz bardziej wydajnego sprzętu musisz liczyć się z większym wydatkiem do 3000 złotych lub 5000 złotych (i więcej). W przypadku modeli 65-calowych cena ta będzie proporcjonalnie wyższa.
Zalety:
- bardzo niska cena
- rozdzielczość Ultra HD przy 55-calach
- matryca Direct LED
Wady:
- nieintuicyjny system Smart
- niezgrabnie zaprojektowana obudowa
- niska częstotliwość odświeżania (tylko 50 Hz)
- obsługa standardowego HDR10
Manta 55LUA120D 55″
Propozycja od Manty to przede wszystkim duży ekran (magiczne 55 cali) w rozdzielczości Ultra HD i częstotliwości odświeżania wynoszącej 50 Hz. W tym przedziale cenowym to i tak całkiem niezła specyfikacja, biorąc pod uwagę, że wymieniony wyżej model dostaniecie już za równe 1500 złotych, czyli w cenie przeciętnego tabletu (za lepsze tablety musicie zapłacić od 3000 złotych do 5000 złotych, najtańsze modele kosztują od 500 złotych do 1000 złotych).
Producent zastosował tu standardowy HDR – poprawiający wprawdzie płynność i jakość obrazu, ale nie na tyle, aby mówić o wielkim zachwycie. Dużo lepszy jest bowiem HDR10+ implementowany np. w telewizorach do 5000 złotych.
Tak samo jak w przypadku modelu Kiano Elegance, tak i tutaj zdecydowano się na system Android TV, co jest rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym, pozwalającym szybko i komfortowo korzystać z zainstalowanych aplikacji.
Telewizor jest energooszczędny i przyzwoicie zaprojektowany. W oczy razi natomiast dość gruba rama, nasuwająca na myśl skojarzenie z gamingowymi monitorami.
Zalety:
- niska cena
- 55-cali w rozdzielczości UHD,
- energooszczędność
- matryca DirectLED
Wady:
- podstawowy HDR10
- przestarzały design
- niska częstotliwość odświeżania (50 Hz)
TOSHIBA 55V2063DG
Ostatnim z modeli telewizorów 55-calowych do kwoty 1500 złotych będzie Toshiba 55V2063DG. To ponownie LEDowy egzemplarz o rozdzielczości Ultra HD i odświeżaniu 50 Hz, nadający się świetnie zarówno do oglądania filmów, jak i grania w najnowsze tytuły na konsoli PlayStation 5 lub Xbox X Series.
Dla wymagających użytkowników nie będzie to jednak wybór doskonały. Niższa częstotliwość odświeżania niż w wysokobudżetowych modelach, może sprawić zauważalny spadek płynności przy oglądaniu dynamicznych scen walki czy też śledzenia rozgrywek sportowych.
Telewizor nie posiada też żadnych specjalnych funkcjonalności, jak chociażby Ambilight u Philipsa. Jest to typowy „zwyklak” oferujący ten sam standard, co większość modeli w tym segmencie cenowym.
Wyświetlany obraz zapewni Wam odpowiednią ostrość oraz głębie i kontrast kolorów, dzięki funkcji HDR Dolby Vision. Sprawi ona również, że filmy i gry staną się znacznie bardziej realistyczne. Co prawda, nie jest to aż tak spektakularna zmiana jak w przypadku funkcji HDR10+, ale w tej cenie nie możemy oczekiwać niczego więcej.
Telewizor jest energooszczędny – istnieje możliwość zawieszenia go na ścianie. Czarna obudowa jest smukła i wąska. Zabiera ona minimalną przestrzeń, dzięki czemu ekran wydaje się większy niż w rzeczywistości.
Zalety:
- niska cena
- rozdzielczość Ultra HD (4k)
- smukła obudowa
- funkcja HDR Dolby Vision
- energooszczędność
Wady:
- zwykły ekran LED
- niskie odświeżanie o częstotliwości 50 Hz
- brak bajerów w stylu Ambilight