Nie musisz wydawać bajońskich sum, aby kupić wybornej klasy projektor, zapewniający kinowe doznania z najwyższej półki. Jeśli odmówimy sobie kilku rozwiązań technologicznych, to będziemy w stanie sporo zaoszczędzić. W tym artykule znajdziecie parę perełek, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań wymarzonego projektora do 8 tysięcy złotych.

Zacznijmy od najtańszego modelu – BenQ TK810

Znasz to uczucie, kiedy po wielu latach oglądania filmów na tablecie czy telewizorze, przychodzi pokusa na coś znacznie lepszego? Gdy wydajesz 1500 zł, 3000 zł lub 5000 zł na funkcjonalny tablet, ale jednak… tablet, a chcesz przekuć kinowe doznania w zupełnie inny wymiar rozrywki? No właśnie. W takiej sytuacji pierwszym pomysłem, jaki przychodzi nam do głowy jest zakup większego telewizora, np. 55-calowego modelu do 1500 złotych, 3000 złotych i 5000 złotych lub 65-calowego giganta do 3000 złotych, 4000 złotych i 7000 złotych. Jest to wprawdzie dobry pomysł, ale jeśli dysponujesz większym budżetem warto przemyśleć zakup projektora, którego możliwości powalają na kolana!

BenQ TK810 to propozycja za niecałe 7000 złotych, oferująca szereg usprawnień, które znajdziemy w znacznie droższych modelach telewizorów. Z drugiej strony, to wciąż wysoka cena, więc należy odpowiedzieć sobie na jedno kluczowe pytanie: czy na pewno warto?

BenQTK810 to jeden z lepszych projektorów w tym segmencie cenowym. Do dyspozycji użytkownika został oddany obraz o przekątnej do 100-cali w rozdzielczości Ultra HD, a więc cztery razy większej niż w większości projektorów domowych, gdzie króluje rozdzielczość Full HD.

Projektor został zaprojektowany tak, aby intuicyjnie przełączać się pomiędzy aplikacjami. Można go też swobodnie łączyć z innymi urządzeniami (zarówno przewodowo jak i bezprzewodowo).

Znajdziemy tutaj także charakterystyczną dla telewizorów funkcję smart TV, więc nic nie stoi na przeszkodzie by cieszyć się jej pełnymi możliwościami. Technologia Lumiexpert dopasowuje natomiast ustawienia obrazu do światła naturalnego, dzięki czemu nie musisz się martwić o odpowiednie zaciemnienie czy oświetlenie pomieszczenia.

Ostrość i wyrazistość barw też zasługuje na wyróżnienie, choć nie jest to już tak wybitna jakość, jak w przypadku projektorów z wyższej półki cenowej. Funkcje HDR10 oraz HLG zagwarantują automatyczne „mapowanie” kolorów. To rzecz niezbędna, jeśli chcemy czerpać pełnie frajdy z rozgrywek toczących się na konsolach Xbox X Series lub PlayStation 5.

projektory do 8000 zł
fot. Pixabay.com

Wśród wad BenQTK810 należy uwzględnić żywotność lampy wynoszącą „zaledwie” 10 tysięcy godzin. Nie uświadczymy tu również fenomenalnej matrycy typu LCD – zamiast niej producent zdecydował się na zastosowanie matrycy DLP. W przypadku wyboru tego projektora powinniśmy też uwzględnić dodatkowy koszt w postaci zakupu mocniejszego nagłośnienia. Wbudowane w BenQTK810 głośniki są bowiem za słabe, by wykrzesać z projektora pełen audiowizualny potencjał.

Wielu osobom do gustu może też nie przypaść design projektora, który przypomina raczej sędziwy magnetofon niż futurystyczny, elegancki projektor.

Zalety:

 • stosunkowo niska cena względem jakości
 • obsługa technologii HDR10 i HLG
 • możliwość wyświetlenia obrazu do 100 cali
 • automatyczne dostosowanie jasności
 • rozdzielczość Ultra HD

Wady:

 • przestarzały design
 • kiepskie głośniki
 • żywotność lampy
 • matryca DLP

LG HU70LS – ciekawa alternatywa w kwocie do 8 tysięcy

Za niecałe 8 tysięcy złotych możecie się pokusić na projektor LG HU70LS, dzięki któremu zbudujecie własne kino domowe zapierające dech w piersiach! Specyfikacja techniczna w tym wypadku nie różni się specjalnie od modelu BenQTK810, ale i tak warto przyjrzeć się temu bliżej.

Zajrzymy do bebechów

W środku LG HU70LS znajdziemy przede wszystkim matrycę DLP (niezłą, choć zauważalnie gorszą od matrycy laserowej, którą implementuje się w droższych modelach) oraz rozdzielczość Ultra HD wraz ze wspomaganiem w postaci technologii CineBeam LED, zapewniającej wyższą jakość obrazu i znacznie ostrzejsze barwy. Ponadto, wielkość obrazu (w zależności od ustawienia) wynosi od 60 do (aż!) 150 cali.

projektory do 8000 zł
fot. Pixabay.com

Projektor jest bardzo intuicyjny w obsłudze. Dzięki funkcji zoomu do 1.25 razy możemy w szybko i komfortowo dostosować rozmiar ekranu bez konieczności przesuwania projektora. Co więcej, naszym urządzeniem możemy sterować za pomocą pilota Magic.

Zalety:

 • stosunkowo niska cena względem jakości
 • elegancki, futurystyczny design
 • technologia CineBeam LED
 • rozdzielczość Ultra HD
 • aż do 150-cali wielkości

Wady:

 • matryca DLP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here