Projektory coraz śmielej wchodzą na rynek stanowiąc realną konkurencję dla wysokobudżetowych telewizorów. Ogromna przekątna ekranu, intuicyjność użytkowania, mobilność – tylko kilka z długiej listy zalet, jakie oferują projektory z wyższej półki. Oczywiście, w średnim segmencie cenowym również znajdziemy zadowalającą jakość, ale tutaj równą walkę nawiążą już klasyczne telewizory.

Czym jest projektor?

Projektor to nic innego jak multimedialne urządzenie pozwalające wyświetlić obraz na ścianie lub innym obiekcie posiłkując się sygnałem płynącym z komputera lub kina domowego.

Wiele osób zapewne od razu zestawi projektor z rzutnikiem, argumentując, że to jedno i to samo, bo zasada działania jest praktycznie taka sama. I oczywiście będzie w tym sporo prawdy, choć trzeba zaznaczyć, że różnica pomiędzy projektorem multimedialnym a klasycznym rzutnikiem jest dość spora.

Przede wszystkim projektor multimedialny pozwala na wyświetlanie nie tylko statycznych slajdów, ale również filmów i animacji. Do tego potrzebuje on jednak sygnału wideo, którego źródłem jest najczęściej komputer. Dzięki temu można też regulować ustawienia obrazu aż jego jakość będzie dla nas zadowalająca.

Z kolei rzutnik posiada znacznie bardziej ograniczone możliwości. To sprzęt, którego rolę możemy kojarzyć z korporacyjnych albo szkolnych prezentacji. Służy wyłącznie do wyświetlania statycznych obrazów czy tekstów.

Zalety i wady projektora

Jak już wspomnieliśmy, projektory są coraz częstszym wyborem wśród konsumentów. Wynika to z faktu, że najlepsze projektory oferują jakość największych i najlepszych telewizorów na rynku za znacznie niższą cenę.

Oczywiście, na średnim pułapie cenowym wciąż królują 55-calowe (do 5000 zł, 3000 zł, 1500 zł) lub 65-calowe (do 7000 zł, 4000 zł, 3000 zł) telewizory ze względu na mocniejszą specyfikację i szersze możliwości użytkowania, ale stopniowo się to zmienia.

Główną zaletą projektorów jest ich stosunkowo niska cena i możliwość wyświetlania gigantycznego obrazu rodem z sali kinowej. Jest to ciekawa alternatywa nie tylko dla kinomanów, ale także gamerów, którzy szukają alternatywy od Nintendo Switch lub gry w platformówki na tablecie. Grać na Xbox X Series albo PlayStation 5 na 100-calowym ekranie? Coś pięknego!

Wśród wad warto wymienić na pewno konieczność zagospodarowania ogromnej przestrzeni. Jeśli posiadasz nieduży salon z odległością od ściany mniejszą niż 3 metry, to niestety projektor nie będzie dobrym rozwiązaniem i znacznie lepiej sprawdzi się wybór klasycznego TV.

projektor domowe kino
fot. Pexels.com

Inną wadą jest konieczność ustawienia odpowiedniego zaciemnienia i oświetlenia pokoju. W przeciwnym razie nie uzyskamy pełni potencjału, jakie może zaoferować kilkudziesięcio-calowy obraz wyświetlany na naszej ścianie.

Warto tu też dorzucić problem związany z audio – większość modeli ze średniej półki cenowej posiada dość kiepskie głośniki, więc prawdopodobnie czeka Was dodatkowa inwestycja w mocniejsze nagłośnienie. Co więcej, w przypadku projektorów sporo do życzenia zostawia kultura pracy (potrafią być naprawdę głośne).

Czym się kierować przy wyborze projektora?

Na początku określ miejsce, w którym Twój projektor będzie pracował. Upewnij się czy dysponujesz odpowiednią przestrzenią i możliwościami, aby móc cieszyć się jego pełnym potencjałem. Pamiętaj, że płaszczyzna, na której będziesz wyświetlać obraz ma kluczowy wpływ na jego jakość.

Bierz też pod uwagę, że sam projektor to często dopiero początek zakupów – prawdopodobnie będziesz bowiem potrzebować dobrego systemu nagłaśniającego, uchwytów do przymocowania projektora, specjalnych lamp do wykreowania odpowiedniego oświetlenia i sporo innych akcesoriów.

Jeśli ten krok jest już za Tobą, to świetnie! Pora wybrać swój idealny projektor! Pamiętaj jednak, aby przed zakupem zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:

  • technologia przetwarzania obrazu (bezpośrednio wpływa na jakość)
  • rodzaj obiektywu (określa z jakiej odległości ma być wyświetlany obraz)
  • rozdzielczość ekranu (wpływa na wyrazistość, ostrość i szczegółowość obrazu)
  • gwarancja
  • waga i wielkość
  • rodzaj lampy (wpływa na jej żywotność i częstotliwość wymieniania)

W podjęciu decyzji może Ci pomóc nasze zestawienie najlepszych projektorów do 20 000 złotych.

projektor domowe kino
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here