Jeśli chcesz zainstalować w swoim salonie własne kino domowe masz do wyboru dwie drogi: klasyczną – w postaci dużego TV lub bardziej awangardową – w postaci projektora multimedialnego. Wybór należy do Ciebie, jednak pamiętaj, że choć projektory z wyższej półki biją na głowę wysokobudżetowe telewizory, to na średniej półce cenowej różnice zaczynają się zacierać.

Projektor OPTOMA EH470 – nieźle, ale to zdecydowanie nie to!

Projektor multimedialny Optoma EH470 to doskonały przykład modelu, który pomimo całkiem niezłej specyfikacji nie może się równać z przeciętnym telewizorem za tę samą kwotę. Za 5000 złotych (a więc w cenie bardzo dobrego tabletu) dostaniemy już bowiem dobry 65-calowy TV z rozdzielczością Ultra HD lub modele 55-calowe w Ultra HD z częstotliwością odświeżania obrazu wynoszącą 120 Hz!

Rozdzielczość 4k jest także standardem w nowoczesnych telewizorach 55-calowych (do 1500 zł, 3000 zł, 5000 zł) i 65-calowych (do 3000 zł, 4000 zł i 7000 zł). W przypadku projektorów, niestety sytuacja wygląda zupełnie inaczej – tak wysoką rozdzielczość znajdziemy w modelach za około 8000 złotych lub najlepszych modelach do 20 000 złotych.

Projektor Optoma EH470 posiada zwyczajny typ matrycy DLP ze współczynnikiem kontrastu wynoszącym 20 000:1. Wielkość obrazu możemy tutaj wyskalować aż do 325 cali, co jako liczba robi ogromne wrażenie na papierze, ale w praktyce jest raczej nieosiągalne.

projektory do 5000 zł
fot. Pixabay.com

Co gorsza, wyświetlany olbrzymich rozmiarów obraz będziemy „podziwiać” tylko w rozdzielczości Full HD, czyli o 4 razy mniejszej niż w przypadku 4k. W mojej ocenie jest to największy minus tego projektora.

Projektor EH470 to sprzęt dedykowany spotkaniom biznesowym, a nie oglądaniu filmów w domu. Co prawda, producent zapewnia, że jakość wyświetlanego obrazu będzie zadowalająca, ale szczerze wątpię czy przy tej specyfikacji to w ogóle możliwe.

Zaletą są tutaj niezłe głośniki, które nadają się do słuchania muzyki, oglądania filmów czy rozgrywki w jednej z Twoich ulubionych gier RPG, gier akcji, platformówek czy horrorów na PlayStation 5 lub Xbox X Series. Nie będzie to oczywiście dźwięk najwyższej jakości, a jeśli takiego szukamy, powinniśmy zainwestować w mocniejszy sprzęt audio.

Na korzyść Optoma EH470 przemawia wyjątkowo dobra, jak na ten przedział cenowy, jakość kolorów. Są one żywe i wyraziste, dzięki czemu stają się bardziej realistyczne. Nieźle też wypada tu wysoki kontrast, zapewniający jaśniejszą biel i głęboką czerń, co jest rzadkością w tym segmencie cenowym.

Ostatecznie jednak, jeśli szukasz projektora, do czegoś więcej niż do zastosowań biznesowo-edukacyjnych, to ten model nie będzie najlepszym wyborem.

Zalety:

 • niska cena
 • możliwość wyświetlenia ogromnego ekranu
 • bardzo dobra jakość kolorów i kontrast
 • niezłe głośniki

Wady:

 • rozdzielczość Full HD
 • brak innowacyjnych technologii poprawiających jakość obrazu
 • sprzęt dedykowany spotkaniom biznesowo-edukacyjnym
 • przeciętny czas żywotności lampy

BenQ W1720 4K – świetna jakość w dobrej cenie

Jeśli poszukujesz wyśmienitej jakości projektora do użytku domowego w cenie do 5000 złotych, wybór jest tylko jeden – BenQ W1720. Zapewni on Wam nie tylko kapitalną jasność obrazu i niesamowitą głębię kolorów, ale również bardzo wysoką rozdzielczość Ultra HD, która w tym przedziale cenowym jest rzadkością.

Ogromny ekran w wysokiej jakości

Projektor BenQ W1720 umożliwia wyświetlenie obrazu w od 60 do nawet 300 cali w zależności od ustawienia urządzenia od ściany. Tak gigantyczny ekran gwarantuje wyjątkowe kinowe doznania i niesamowitą radość płynącą z gier ogrywanych na PlayStation 5 lub Xbox X Series.

Głęboka czerń i odpowiednia jasność zapewnią Ci najwyższą jakość obrazu, imponującą realizmem wyświetlanych barw. Dzięki temu możesz bez problemu oglądać filmy nie przywiązując uwagi do zaciemnienia i oświetlenia – projektor jest tak skonstruowany, że dostosuje wszystkie parametry za Ciebie!

projektory do 5000 zł
fot. Pixabay.com

Z wad warto wymienić stosunkowo słaby głośnik, więc konieczna może się okazać inwestycja w lepszy system nagłaśniający oraz dość krótką żywotność lampy (około 10 tysięcy godzin w trybie eco i 4 tysiące w trybie normalnym).

Projektor BenQ W1720 bez problemu zastąpi wysokobudżetowy telewizor, dzięki czemu nie tylko sporo zaoszczędzisz, ale także zyskasz możliwości niedostępne u TV z niższej/średniej półki.

Zalety:

 • rozdzielczość Ultra HD
 • ogromna przekątna ekranu od 60 do 300 cali
 • wysoki kontrast, realizm kolorów
 • niska cena względem jakości

Wady:

 • stosunkowo krótka żywotność lampy
 • kiepskie głośniki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here