Branża gamingowa wciąż poszukuje skutecznych rozwiązań, dzięki którym przyciągnie nowe rzesze użytkowników. Na ten moment grać możemy na komputerach stacjonarnych, konsolach, tabletach czy smartphonach. Taka zabawa dostarcza nam zupełnie innych wrażeń w zależności od platformy, z której korzystamy. Od jakiegoś czasu coraz częściej mówi się jednak o technologii, która wkrótce zmieni branżę gamingową nie do poznania. Mowa o goglach do wirtualnej rzeczywistości. Dlaczego warto w nie zainwestować? Zapraszamy do lektury!

Gogle VR – czym to w ogóle jest?

Z pozoru przypominają zwykłe gogle narciarskie. Zresztą, montuje je się w dokładnie ten sam sposób – nakładając na głowę. Nie udamy się w nich jednak na stok narciarski – no chyba, że akurat zaczniemy ogrywać symulator skoków narciarskich. Gogle VR to bowiem innowacyjna technologia przenosząca naszą wyobraźnię w zupełnie inny wymiar.

W środku znajduje się specjalny system soczewek oraz ekranów (zazwyczaj są to dwa wyświetlacze). Urządzenie działa w oparciu o PC lub konsole – w zależności od modelu, jaki wybierzemy. Istnieją również gogle VR dedykowane smartphonom, ale w tym wypadku zasada działania jest nieco inna, bo wyświetlacz zastępuje ekran telefonu.

Zanim urządzenie pozwoli nam się przenieść do wirtualnego świata 3D obraz musi przejść przez soczewki. To swoista sztuczka, ponieważ wyświetlany obraz 2D po przejściu przez soczewki imituje obraz 3D. W procesie tym pomagają zaawansowane technologicznie czujniki, jak chociażby magnetometr czy żyroskop. Pozwalają one na poruszanie się użytkownika w wirtualnej przestrzeni odwzorowując jego ruchy w świecie realnym, na przykład podczas przechadzki po pokoju.

Oczywiście, do wykonania określonych akcji będziemy potrzebowali kontrolerów, które ułatwią nam rozgrywkę (zazwyczaj są dołączone do gogli VR, czasami trzeba jednak kupić je osobno).

Gogle VR - dlaczego warto się nimi zainteresować?
fot. Unsplash.com

Dlaczego warto zainwestować w ten sprzęt?

To przede wszystkim zupełnie innowacyjny rodzaj zabawy. Nie da się tego porównać do gry na komputerze czy konsoli. Nawet najpotężniejsza konfiguracja sprzętowa czy też nowa generacja konsol Xbox X Series czy PlayStation 5 nie zagwarantują Wam takich wrażeń.

Oczywiście, granie świetnym monitorze gamingowym (do 1000 zł, 1500 zł, 2000 zł, 3000 zł, 5000 zł, 7000 zł) lub nowoczesnym telewizorze 55-calowym (do 1500 zł, 3000 zł, 5000 zł,), 65-calowym (do 3000 zł, 4000 zł, 7000 zł) albo projektorze (do 20 000 zł, 8000 zł, 5000 zł, 3000 zł), wciąż zagwarantuje nam setki godzin niezapomnianej gamingowej przygody, podobnie jak zabawa na Nintendo Switch czy wysokiej klasy tablecie (do 3000 zł lub 5000 zł), ale jednak gogle VR to inny wymiar przyjemności.

W tym wirtualnym świecie dosłownie czujemy, że jesteśmy w innej rzeczywistości. Nasz mózg rejestruje wszystko dookoła tak, jakbyśmy byli tam naprawdę. Ogrywanie gier na tym sprzęcie to po prostu doznania nie z tej ziemi, choć trzeba pamiętać, że wśród skutków ubocznych korzystania z tego produktu są bóle i zawroty głowy. Dlatego też dobrze sobie tę przyjemność odpowiednio dawkować.

Oczywiście, gier wideo wydanych pod VR wciąż nie ma zbyt wielu, ale już teraz możemy sobie wyobrazić, co będzie za kilka lat. Czekać na nas będą gry wyścigowe, gry sportowe, gry strategiczne, gry akcji, gry RPG, horrory a może nawet specyficzne platformówki!

Niestety, w tej chwili zakup dobrej jakości gogli VR wiąże się z dużym wydatkiem, który odrzuca wiele osób ze względu na brak kontentu. W końcu, po co wydawać kilka tysięcy złotych, jeśli nie za bardzo będziemy mieli, w co grać? No dobrze, oprócz gier istnieje też możliwość wirtualnego zwiedzenia wielu wspaniałych miejsc – m.in. parków czy zabytków, ale to wciąż zdecydowanie za mało, żeby zachęcić szersze grono klientów do zakupu.

Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to sprzęt innowacyjny, który najprawdopodobniej za kilka lat pojawi się w standardzie każdego gamingowego freaka!

Jeśli jednak gogle wirtualnej rzeczywistości to sprzęt, o którym marzysz to zachęcamy do zapoznania się z najlepszymi modelami do 8000 zł, 5000 zł, 3000 zł, 2000 zł! Pamiętaj również, że przypadku gogli VR do PC lub konsol konieczna będzie inwestycja w kontrolery (o ile nie będą dołączone do zestawu).

gogle VR - dlaczego warto się nimi zainteresować
fot. Unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here