Ciężko wyobrazić sobie świat nowych technologii bez branży gier. Szacuje się, że obecnie na całym świecie jest już ponad dwa i pół miliarda graczy. To imponująca liczba! Wpływ na ten wynik mają między innymi gry RPG, czyli produkcje nastawione na poznawanie niesamowitych, wciągających historii. Poznajcie 5 gier RPG, w które musicie zagrać na swojej konsoli!

Nowa generacja konsol, nowe możliwości!

Parę miesięcy temat branża gier świętowała wypuszczenie na rynek nowej generacji konsol, która z założenia miała przenieść gamingowe doznania na zupełnie inny, nieznany dotąd poziom.

I tak się też stało! Konsole PlayStation 5 i Xbox X Series z miejsca podbiły serca graczy na całym świecie. Niesamowita wydajność i zastosowane w nich nowe technologiczne rozwiązania, zmaksymalizowały frajdę z ogrywania kolejnych tytułów.

Dorzućmy do tego nowoczesny 55-calowy telewizor w kwocie do 5000 zł, 3000 zł lub 1500 zł albo 65-calowy do 3000 zł, 4000 zł, 7000 zł lub wydajny projektor mieszczący się w budżecie do 20 000 zł, 8000 zł, 5000 zł lub 3000 zł, a wrażenia z rozgrywki będą wręcz nieziemskie!

No dobrze, ale co z grami wideo? Jakim tytułom RPG warto poświęcić kilkadziesiąt godzin swojego czasu, by poznać jedne z najlepiej napisanych historii w dziejach gamingu? Cóż, propozycji jest co najmniej kilka.

Wiedźmin 3: Dziki Gon – arcydzieło od polskiego studia CD Project RED

Grą, którą każdy powinien ograć przynajmniej raz w życiu jest Wiedźmin 3: Dziki Gon od naszego rodzimego studia CD Project RED. Ten majstersztyk gatunku RPG od ponad 5 lat króluje na listach bestsellerów najlepszych tytułów w historii gier wideo.

Wpływ na to miała nie tylko niesamowita historia, bazująca na książkach Andrzeja Sapkowskiego, ale także przepiękna grafika i szereg bardzo funkcjonalnych mechanik, pozwalających czerpać niesamowitą frajdę z walki i rozwijania postaci.

Żadnemu innemu studio deweloperskiemu nie udało się wcześniej zbudować tak ogromnych rozmiarów żywego i dynamiczne zmieniającego się świata przedstawionego. Podjęte przez nas decyzje i wybory nie pozostawały bez odpowiedzi, co znacząco wzmacniało immersyjność produkcji i pozwalało mocniej wczuć się w rozterki poszczególnych bohaterów.

Już dwie poprzednie części Wiedźmina prezentowały znakomity poziom. Ba! Pierwsza część pod wieloma względami (głównie fabularnie) przewyższała „trójkę”. Ale to dzięki Wiedźminowi 3: Dziki Gon postać Geralta stała się znana na całym świecie.

3 gry RPG
fot. Pexels.com

Jest to obowiązkowa pozycja dla każdego fana gier RPG i nie tylko! Tytuł ten komfortowo ograsz na konsoli PlayStation 5 lub Xbox X Series, choć warto dodać, że gra wyszła także na komputery osobiste z systemem Windows. Największe wrażenie robi jednak na dużych telewizorach 55-calowych lub 65-calowych. 

Pomimo 5 lat na karku Wiedźmin 3: Dziki Gon wciąż jest tytułem wymagającym konfiguracji sprzętowej z wyższej półki. W drodze powrotnej raczej nie zagrasz w niego na tablecie (no chyba, że wydasz 5000 złotych na tablet), ale zawsze możesz zainwestować w Nintendo Switch – przenośną konsolę, na którą również wydano Wiedźmina.

Decydując się na ogrywanie tego tytułu na PC, powinieneś zainwestować w dobrą kartę graficzną, wygodną gamingową klawiaturę i myszkę oraz wysokiej jakości duży gamingowy monitor (do 1000 zł, 1500 zł, 2000 zł, 3000 zł, 5000 zł, 7000 zł) – tak, aby wykrzesać z produkcji REDów jej maksymalny potencjał.

Cyberpunk 2077 – świetny RPG, pomimo tego, co mówią!

Innym tytułem RPG, który powinien zagościć w Twojej gamingowej biblioteczce jest Cyberpunk 2077 – gra twórców Wiedźmina.

Ostatnio o Cyberpunku 2077 jest szczególnie głośno za sprawą kilku afer, które dosłownie wstrząsnęły branżą gier wideo. Najpierw okazało się, że Cyberpunk 2077, eufemistycznie mówiąc, nie działa jak powinien na konsolach starej generacji, a chwilę później, że setki bugów uniemożliwiają komfortową rozgrywkę na wszystkich platformach. Problemy Cyberpunka 2077 doprowadziły do znaczących spadków wartości CD Project RED na giełdzie i ogromnych strat wizerunkowych.

Czy jednak naprawdę diabeł taki straszny jak go malują? Według mnie, nie do końca. Cyberpunk 2077 to wyśmienita, pełna rozmachu produkcja. Na niemal każdym kroku widać ogrom pracy, jaką włożono w stworzenie Night City (miejsce akcji gry).

Ścieżka fabularna została napisana w typowym dla REDów stylu. Jest nieprzewidywalnie, momentami chaotycznie, ale przy tym spójnie i niesamowicie angażująco. Podobnie jak w przypadku Wiedźmina 3, tutaj też każda najmniejsza decyzja pozostawia po sobie ślad i konsekwencje, z którymi musimy się mierzyć.

System walki jest dynamiczny i satysfakcjonujący. Naszą postać możemy rozwijać na wiele różnych sposobów, co tylko sprawia, że chce się grać coraz więcej.

Red Dead Redemption 2 – niesamowity western od Rockstara

Na sam koniec, należy wspomnieć o jednej z najlepszych gier w historii gamingu, czyli Red Dead Redemption 2 od studia Rockstar. Nie ma w tym momencie na rynku gry, która aż tak oddawałaby immersyjność świata przedstawionego. Szczegółowość detali jest tak porażająca, że nie sposób oderwać od RDR 2 oczu.

Fabuła wciąga już od pierwszych minut i ma działanie wręcz narkotyczne – jak już zaczniesz, naprawdę ciężko będzie przestać! Wyraziści bohaterowie, wspaniała ścieżka dźwiękowa, ponad 80 godzin fenomenalnej, angażującej zabawy – to wszystko sprawia, że RDR 2 po prostu musisz ograć!

Jeśli jednak nie przepadasz za grami RPG i preferujesz na przykład gry strategiczne, gry akcji, gry wyścigowe, platformówki, gry sportowe czy horrory to w tych kategoriach znajdziesz szereg bardzo atrakcyjnych tytułów, które zagwarantują Ci świetną zabawę przez długie godziny.

3 gry RPG
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here