Gatunek gier strategicznych nigdy nie należał do niszowych. To produkcje wyjątkowe, zmuszające do myślenia zarówno logicznego, jak i abstrakcyjnego. Niektóre z nich pozwolą wczuć się w biznesmena prowadzącego firmę, władcę próbującego stworzyć wielkie imperium czy dyrektora ZOO rozwijającego swoją placówkę. Są jednak trzy wyjątkowe serie gier strategicznych, które każdy gracz powinien poznać!

Strategie najbardziej rozwijającym gatunkiem gier?

Przyjęła się teza, że strategiczne gry wideo najkorzystniej wpływają na nasz rozwój. I chyba nie będzie przesadą, jeśli się z tą tezą zgodzimy. Gry strategiczne uczą logicznego i abstrakcyjnego myślenia, rozwiązywania problemów, zarządzania pieniędzmi, zasobami ludzkimi i czasem.

Dzięki nim, możemy się nauczyć podstaw wojennej taktyki, poznać fundamenty ekonomii i odkryć polityczne zagrywki umożliwiające skuteczną manipulacje tłumem. Brzmi ciekawie? Wspaniale! Przyjrzyjmy się teraz trzem seriom gier strategicznych, które zapewnią Ci frajdę na długie godziny.

3 gry strategiczne
fot. Pexels.com

Seria Anno od Ubisoftu – strategia ekonomiczna najwyższej klasy

Oprócz klasycznych strategii wyróżniamy również strategie ekonomiczne, kładące większy nacisk na rozwój gospodarczy naszego miasta lub placówki niż chociażby toczenie wojennych zmagań z innymi władcami.

Jednym z takich przykładów jest seria Anno, w tym jej najnowsza odsłona czyli Anno 1800 – zbierająca fenomenalne opinie graczy i recenzentów. Anno 1800 przerzuca nas do XIX wieku do tzw. okresu rewolucji przemysłowej. Nasz cel jest teoretycznie prosty – musimy przeobrazić małą osadę z największą metropolię świata.

By tego dokonać potrzebne będą nam nie tylko odpowiednie materiały i rozwój gospodarczo-technologiczny. Podczas gry musimy pamiętać o zaspokajaniu potrzeb społeczeństwa – w przeciwnym razie czekają nas zamieszki. Co więcej, jeśli źle rozplanujemy nasze wydatki łatwo wpędzić się w długi i doprowadzić do bankructwa. Zależności jest mnóstwo!

Seria Anno została opracowana pod system operacyjny Windows, więc aby w nią zagrać potrzebujecie PC. W przypadku nowszych części gry, przyda Wam się dobra karta graficzna oraz wygodna myszka i klawiatura, bo klikania jest tu aż nadmiar! Niestety, na ten moment nie włączycie tej gry na konsolach Xbox X Series i PlayStation 5.

Civilization – legendarna seria z wielką tradycją

O Civilization było już głośno ponad 20 lat temu w 1991, kiedy na rynek trafiła pierwsza odsłona serii. Przez kolejne lata modyfikowano i rozbudowywano rozgrywkę o następne elementy. Myśl przewodnia gry nie uległa jednak zmianie nawet w najnowszej części, czyli Civilization VI.

Na czym skupia się rozgrywka? Cóż, jak sama nazwa wskazuje – na rozwijaniu własnej cywilizacji. Celem gracza jest osiągnięcie jak największego postępu gospodarczego i technologicznego, a następnie przystąpienie do podboju militarnego całego świata. Oczywiście, nie jest to takie proste.

3 gry strategiczne
fot. Pexels.com

W trakcie gry eksplorujemy świat, rozbudowujemy nasze miasta i armię, rozwijamy technologię i gospodarkę, prowadzimy działania dyplomatyczne, a także wywołujemy wojny. Poszczególne decyzje mają tutaj kluczowy wpływ na końcowy wynik rozgrywki.
Podobnie jak w przypadku serii Anno, Civilization również jest serią przeznaczoną na komputery osobiste z systemem Windows.

Crusader Kings III – fenomen ostatnich miesięcy

Seria Crusader Kings nigdy nie znajdowała się na szczytach popularności. Na rynku było bowiem znacznie więcej lepszych produkcji, które skutecznie dyskwalifikowały swoją konkurencję.

Sytuacja zmieniła się po wydaniu trzeciej części, która błyskawicznie zyskała na popularności i podbiła rynek gier strategicznych. Co miało wpływ na taki rozwój zdarzeń?

Przede wszystkim innowacyjne i bardzo rozbudowane mechaniki znane z zaawansowanych strategii ekonomicznych. W Crusader Kings III wcielamy się we władcę jednej ze średniowiecznych dynastii, którą prowadzimy przez następne pokolenia. Głównym celem rozgrywki jest przede wszystkim skuteczna dyplomacja i poszerzanie swojej strefy wpływów.

Istnieje też możliwość bardziej „tradycyjnej” formy rozwiązywania konfliktów poprzez wypowiadanie wojen i prowadzenie działań militarnych. Mnogość dostępnych mechanik w tym zakresie jest wręcz imponująca! Co więcej, grać możemy zarówno w pojedynkę, jak i w trybie multiplayer z innymi graczami.

Podobnie jak dwa pozostałe tytuły, tak i ten będzie mogli ograć wyłącznie na PC. No chyba, że posiadacie bardzo dobry tablet (za od 3000 złotych do 5000 złotych) z systemem Windows.

Jeśli chcecie czerpać pełną satysfakcję z rozgrywki, zalecamy zakup porządnego monitora gamingowego (do 1000 zł, 1500 zł, 2000 zł, 3000 zł, 5000 zł, 7000 zł), a jeśli w przyszłości gra trafi na konsole, odpowiedniego nowoczesnego telewizora – najlepiej 55-calowego (w kwotach do 1500 zł, 3000 zł, 5000 zł) lub 65-calowego (w kwotach do 3000 zł, 4000 zł, 7000 zł). Zawsze możecie też podłączyć komputer do projektora i cieszyć się wielkim obrazem, choć w tym wypadku szykujcie się na spory wydatek (do 20 000 zł, 8000 zł, 5000 zł, 3000 zł).

Jeśli jednak gry strategiczne to nie Twoje pole zainteresowań, to polecamy gry RPG bazujące na wciągającej, angażującej fabule, tzw. shootery – odprężające gry akcji skupiające się na walce z przeciwnikami, gry sportowe, platformówki, horrory lub gry wyścigowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here