Zakup pierwszego projektora multimedialnego może przyprawić o zawrót głowy. Wpływa na to zarówno coraz większa liczba modeli, prześcigających się w funkcjonalności jak i odwieczna rywalizacja projektorów z klasycznymi telewizorami. Decydując się na zakup dobrego projektora trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Nie oznacza to jednak, że nie kupicie niezłego projektora za przystępniejszą cenę. W tym artykule na ruszt wrzucimy najtańsze modele tj. do 3000 złotych.

Epson EH-TW750 – sprawdzony model w bardzo dobrej cenie

Za raptem 3000 złotych możemy trafić Epsona EH-TW750 – projektor oferujący naprawdę porządną specyfikację biorąc pod uwagę niską cenę. Nie będzie to jednak konstrukcja potężna jak projektory za 20 000 zł czy 8000 zł. Nie znajdziemy tu też kilku ciekawych rozwiązań znanych chociażby z projektorów za około 5000 zł, ale to wciąż bardzo dobre urządzenie, które powinno spełnić oczekiwania mniej wymagających użytkowników.

Na uwagę zasługuje zwłaszcza niesamowicie „dokręcony” poziom jasności wynoszący aż 3400 ANSI lumen. Dzięki niemu problemy z ustawieniem zaciemnienia i oświetlenia odejdą w zapomnienie!

projektory do 3000 zł
fot. Pexels.com

W tym modelu będziemy musieli zadowolić się niższą rozdzielczością, bo tylko Full HD. Dla wielu osób nie powinna być to jednak ogromna wada, bo wyświetlany w nawet 300 calach obraz tak czy inaczej będzie prezentować się znakomicie. Po podłączeniu konsoli Xbox X Series lub PlayStation 5 będziemy mogli się cieszyć ulubioną grą RPG, grą akcji, horrorem lub platformówką w bardzo przyzwoitej jakości.

Sporą zaletą Epson EH-TW750 jest też żywotność lampy, wynosząca aż 12 tysięcy godzin w trybie eco i 6 tysięcy godzin w trybie normalnym. Model ten ma też wbudowane głośniki, ale niestety przeciętnej jakości, więc jeśli zależy Ci na dźwięku z prawdziwego zdarzenia, będziesz musiał zainwestować w porządny system nagłaśniający.

Projektor Epson EH-TW750 doskonale wpasuje się w większość nowoczesnych salonów, dzięki swojemu uniwersalnemu designowi. To naprawdę dobry sprzęt w bardzo przystępnej cenie.

Zalety:

 • bardzo dobra jasność ekranu
 • niska cena
 • bardzo długa żywotność lampy
 • uniwersalny design

Wady:

 • kiepskie głośniki
 • przeciętna rozdzielczość Full HD

BenQ TH535 – tańszy, lecz wciąż bardzo atrakcyjny wybór

Inną propozycją za niecałe 2700 złotych jest projektor BenQ TH535 różniący się od poprzednika kilkoma niuansami. To konstrukcja klasyczna, pozbawiona technologicznych „udziwnień”, a jednocześnie oferująca dość solidną specyfikację.

Co znajdziemy w środku?

Przed wszystkim matrycę DLP, czyli absolutny standard w większości projektorów w tym segmencie cenowym. Nie jest to może matryca oferująca najwyższą jakość obrazu, ale przy rozdzielczości Full HD i odpowiednim ustawieniu projektora, powinna sprostać naszym oczekiwaniom. Wielkość obrazu (w zależności od ustawienia) będzie się wahać od 60 do 300 cali.

Jasność na poziomie 3500 ANSI Iumen zagwarantuje Wam bogaty w szczegóły obraz, który będziecie mogli podziwiać zarówno za dnia, jak i w nocy. To spore uproszczenie, biorąc pod uwagę fakt, że przy użytkowaniu większości tańszych projektorów musimy sami ustawić oświetlenie, tak aby obraz był wyraźny.

Za pomocą kabla HDMI bez problemu podłączycie do projektora swój komputer (lub inne urządzenie, np. tablet ze złączem HDMI), dzięki czemu szybko i komfortowo przeniesiecie film lub grę na wielki ekran! Pamiętajcie jednak, że bez dobrych głośników nie wykrzeszecie z tego modelu pełni potencjału.

projektory do 3000 zł
fot. Pexels.com

Warto też zwrócić uwagę na żywotność lampy, która w tym wypadku wynosi około 10 tysięcy godzin w trybie eco oraz 5 tysięcy godzin w trybie normalnym, co powinno spokojnie wystarczyć na wiele, wiele lat ciągłego użytkowania.

BenQ TH535 nie należy do chlubnego grona projektorów wodzących na pokuszenie swoim futurystycznym designowi. Ale chyba w tej cenie nikt tego nie oczekuje. To po prostu zwykły projektor, oferujący podstawowe funkcje i całkiem niezłą jakość – nic ponadto.

Zalety:

 • świetna jasność obrazu
 • duży ekran (do 300 cali)
 • bardzo niska cena

Wady:

 • przeciętna matryca
 • kiepskie głośniki
 • długa żywotność lampy
 • rozdzielczość (tylko!) Full HD

W tym przedziale cenowym warto rozważyć zakup 55-calowego telewizora o znacznie lepszych parametrach albo (jeśli komuś zależy na prawdziwym gigancie) zakup 65-calowego telewizora. Tego typu modele możecie znaleźć na rynku za 1500 zł, 3000 zł lub 5000 zł złotych w przypadku TV 55-calowych oraz do 3000 zł, 4000 zł i 7000 zł w przypadku nowoczesnych telewizorów 65-calowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here