W świecie nowych technologii nieustannie coś się dzieje. Jedną z najgłośniejszych zmian ostatnich miesięcy było wprowadzenie na rynek konsol 5-tej generacji – sprzętu, który miał zmienić oblicze gamingu. Microsoft dokonał na tym polu czegoś niesamowitego, a zaprojektowany przez niego Xbox Series X powinien trafić pod strzechy wszystkich osób lubiących gry wideo.

Co wyróżnia Xbox Series X?

Nowa konsola wypuszczona spod skrzydeł Microsoftu to przede wszystkim nieznana dotąd jakość. Przez ostatnie kilka lat zdawać się mogło, że świat nowych technologii i gamingu kręci się raczej wokół komputerów osobistych, które oferowały znacznie wyższą jakość ogrywanych tytułów.

Konsole czwartej generacji nie radziły sobie w starciu z PCtami zbyt dobrze. Co więcej, czwarta generacja uważana jest za najmniej udaną w historii branży – głównie przez wady techniczne i brak innowacyjnych rozwiązań.

Nic więc dziwnego, że miliony graczy na całym świecie wyczekiwały chwili, gdy na rynek trafi zupełnie nowy produkt, oddający do dyspozycji prawdziwą potęgę współczesnej technologii.

I tak też się stało. Bez wątpienia można stwierdzić, że Xbox Series X sprostał wielkim oczekiwaniom i zawiesił poprzeczkę naprawdę wysoko. Nowa konsola Microsoftu to przede wszystkim:

  • świetna wydajność, pozwalająca grać w najnowsze growe hity w nawet 120 klatkach na sekundę z efektami HDR w rozdzielczości 4k,
  • skrócony czas ładowania gier (teraz zajmuje to dosłownie parę sekund),
  • funkcja szybkiego wczytywania gier (teraz możesz grać w kilka tytułów jednocześnie i błyskawicznie przełączać się pomiędzy nimi),
  • 1 TB miejsca na dysku, pozwalający na stworzenie całkiem rozbudowanej biblioteki,
  • wsteczna kompatybilność (tak, na nowej konsoli możesz ogrywać również starsze tytuły),
  • usługa Xbox Game Pass, dająca dostęp do kilkuset gier (w tym takich hitów jak Wiedźmin 3, Doom Eternal, The Medium, Mass Effect, Skyrim).
  • niesamowita kultura pracy (konsola jest niebywale cicha),
  • design konsoli pasuje do wystroju każdego mieszkania.

No dobrze, ale czy Xbox Series X ma jakieś wady?

Cóż, pod względem technologicznym ciężko się tutaj do czegoś przyczepić. Dla niektórych osób sporą bolączką może być natomiast brak dostępnych na Xboxie „exclusive’ów” – gier wyznaczających zupełnie nowe standardy (jak chociażby w przypadku tytułów projektowanych wyłącznie na konsole PlayStation).

Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że wkrótce się to zmieni. Microsoft zbroi się bowiem na potęgę. Pod jego protektoratem znalazł się już np. Obsidian (twórcy Pillars of Eternity oraz Fallout: New Vegas) czy Bethesda (seria The Elder Scrolls, Doom Eternal), więc szansa na nowe growe hity jest naprawdę ogromna.

Xbox X Series
fot. Pexels.com

Dla osób, które nie przywiązują szczególnej uwagi do ogrywanej produkcji, bo grają raczej „żeby zabić czas”, nie powinno być to jednak problemem.

Dlaczego warto mieć Xbox Series X w domu?

Gra na konsoli to przede wszystkim świetna zabawa. Nie musisz być gamerem z krwi i kości – większość gier jest tak skonstruowana, by mógł w nie komfortowo zagrać praktycznie każdy. Dzięki konsoli urozmaicisz spędzanie swojego wolnego czasu i zapomnisz o problemach!

Co więcej, świat gier oferuje mnóstwo tytułów z najróżniejszych kategorii, więc każdy znajdzie coś dla siebie. W usłudze Xbox Game Pass znajdziesz zarówno strategie i rozbudowane gry RPG, jak i horrory, wyścigówki, platformówki i gry multiplayer przeznaczone dla wielu graczy. Istnieje także możliwość ogrywania poszczególnych tytułów na jednym ekranie w trybie kooperacji (FIFA, Mortal Combat i wiele, wiele innych), dzięki czemu możesz czerpać radość z rozgrywki również z drugą osobą!

Zabawa przy konsoli z pewnością dostarczy ci niezapomnianych wrażeń. Oczywiście, Xbox Series X to tylko jedna z kilku propozycji. Doskonałą, a pod wieloma względami nawet lepszą alternatywą może być PlayStation 5, oferujące dostęp tytułów ekskluzywnych (dostępnych wyłącznie na PS5). Świetnym pomysłem może być także inwestycja w Nintendo Switch – przenośną konsolę, umożliwiającą rozgrywkę, gdziekolwiek jesteś.

Jeśli jednak konsole to nie Twoja bajka, a gry sprawiają Ci mnóstwo radości – zainwestuj w tablet! Musisz się wtedy liczyć z dość dużym wydatkiem (sprawdź tablet do 5000 złotych), ale czego nie robi się dla gier?

Xbox X Series
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here