Zdawać by się mogło, że moda na tablety powoli przemija. W końcu bardzo podobne funkcje oferują smartphony i laptopy, które dają znacznie szersze możliwości użytkowania. Są jednak aspekty, w których tablety nie mają sobie równych i choć stają się coraz rzadszym wyborem wśród konsumentów, to – jak się okazuje – wciąż nie powiedziały ostatniego słowa.
Czemu właściwie tablet?
Wszystko zależy od tego, czego tak naprawdę potrzebujesz. Tablet sprawdzi się świetnie jako przenośne urządzenie do oglądania filmów i czytania książek. Próżno jednak oczekiwać od niego, że udźwignie bardziej wymagające gry. To po prostu dobra alternatywa dla smartphona, wygrywająca na tym polu przede wszystkim przekątną ekranu i funkcjonalnością, ale ma też kilka innych zalet.
Za kupnem tabletu przemawia też jego stosunkowo niska waga i poręczność, dzięki czemu może być doskonałym kompanem w trakcie długiej podróży. Jest też intuicyjny w obsłudze, więc nie musisz się martwić, że zanim go okiełznasz miną tygodnie. Duże, dotykowe wyświetlacze pozwolą ci na płynne i swobodne poruszanie się w systemie i po aplikacjach.
Swój tablet możesz też swobodnie podłączyć do Internetu i w łatwy sposób zsynchronizować z telefonem. I choć współczesne smartphony i laptopy oferują podobne funkcje, to nie da się ukryć, że to wciąż gadżety z zupełnie innych bajek.
No dobrze, a co z wadami tabletów?
Tablety były swego czasu prawdziwą rewolucją w świecie nowych technologii. Po wypuszczeniu na rynek pierwszych iPadów od Apple w 2010 roku niemal każdy chciał mieć coś takiego u siebie w domu. Przez kilka lat tablety dominowały rynek, jednak z stopniowo zaczęły być wypierane przez konkurencyjny sprzęt – w tym coraz bardziej zaawansowane smartphony.
Łyżeczkę dziegciu dołożyły tu przede wszystkim ograniczone funkcje systemowe i rzadkie aktualizacje, przez które użytkowanie tabletów bywało problematyczne. Producenci zaczęli bowiem zauważać spadek zainteresowania w obrębie tej kategorii sprzętowej i coraz mniej w nią inwestowali.
Inną znaczącą wadą jest na pewno czas trzymania baterii. Nawet w wysokobudżetowych tabletach jest to problem mocno zauważalny i frustrujący.
Tablet nie nada się też do prowadzenia skomplikowanych operacji, do których potrzebna jest klawiatura (chyba, że ją dokupimy za naprawdę duże pieniądze). W tym wypadku znacznie lepiej sprawdzi się komputer stacjonarny lub laptop.
Na tablecie nie zagramy też w wiele wspaniałych gier wideo – w tym gier wyścigowych, gier RPG, gier sportowych, horrorów, gier akcji, platformówek itd. Jeśli chcemy grać w gry wideo, lepiej zainwestujmy w komputer stacjonarny bądź jedną z konsol, np. PlayStation 5, Xbox X Series lub Nintendo Switch.
Nie oczekujmy od niego też wielkiej, kinowej rozrywki. W tym aspekcie znacznie lepiej sprawdzą się nowoczesne telewizory 55-calowe lub dla wymagających użytkowników telewizory 65-calowe.
Popularne zastosowania tabletów
Pomimo znaczącego spadku popularności, tablety wciąż są chętnie wykorzystywane przez osoby ceniące funkcjonalność i wygodę. Na dużym ekranie łatwiej przeglądać multimedia i przyjemniej chłonąć filmy czy książki.
Co więcej, wysokobudżetowe tablety są szybsze od smartphonów i od większości laptopów ze średniej półki, dzięki czemu korzystanie z nich jest jeszcze bardziej komfortowe. Tablet to także nieodzowne urządzenie grafików, umożliwiające swobodne tworzenie zaawansowanych projektów oraz obróbkę zdjęć.
Jeśli tablet to do jakiej kwoty?
No dobrze, skoro już wiemy, co wyróżnia tablet na tle innych, konkurencyjnych urządzeń, to pora odpowiedzieć na pytanie, w jaki konkretnie model zainwestować?
Na rynku znajdziemy bowiem zarówno modele wysokobudżetowe, a więc tablety do 5000 złotych (i więcej), jak i tańsze tablety do 3000 złotych, do 1500 złotych, 1000 złotych i do 500 złotych.
Jeśli celujemy w modele z wyższej półki warto zwrócić uwagę na ich pełną specyfikacje, by mieć pewność, że dokonaliśmy możliwie najlepszego zakupu. Tablety z tej kategorii powinny być też dobrą opcją dla osób, chcących od czasu do czasu zagrać w mniej wymagające gry. Warto dodać, że do niektórych modeli (przy dość wysokiej dopłacie) możemy pokusić się na dokupienie dedykowanej klawiatury.
W pozostałych przypadkach możemy liczyć przede wszystkim na funkcjonalność. W średniej półce cenowej różnice pomiędzy specyfikacjami nie są aż tak spektakularne, choć wciąż warto zrobić dogłębny research przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę podczas zakupu tabletu?
- ekran (rozdzielczość, przekątna)
- pamięć RAM
- zaimplementowane technologie
- system operacyjny
- czas pracy na baterii
- jakość aparatu cyfrowego
- recenzje/opinie
Na koniec, warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy da się kupić dobry tablet za przysłowiowe „grosze”? I tak i nie. Tablety nie należą do najtańszych urządzeń, ale jeśli potrzebujemy podstawowych funkcji i nie przeszkadza nam ograniczona prędkość działania aplikacji, to da się kupić taki sprzęt nawet za około 200 złotych.