Tablety pomimo spadającej popularności na rzecz smartphonów i laptopów wciąż walczą o swoje miejsce na technologicznym rynku. Nie da się ukryć, że większość współczesnych smartphonów dyskwalifikuje konkurencyjny sprzęt ze średniej półki cenowej. Jednak sytuacja zmienia się, jeśli spojrzymy na specyfikację wysokobudżetowych tabletów. W tym artykule przyjrzymy się najlepszym modelom do 5000 złotych i odpowiemy na pytanie, jaki model w tym zakresie cenowym najlepiej wybrać?

Król królów – Apple New iPad Pro

Pomimo faktu, że od wypuszczenia na rynek pierwszego iPada minęło już przeszło 10 lat, Apple wciąż króluje w tym segmencie nowych technologii. Jeśli więc szukasz sprzętu z najwyższej półki i uważasz, że zakup tabletu wciąż ma sens, skieruj swój wzrok na Apple iPad Pro 2020!

Modeli tego typu jest kilka – różnią się one głównie przekątną ekranu, ilością pamięć podręcznej, czasem pracy na baterii, jakością aparatu fotograficznego i jakością dźwięku.
Do 5000 złotych doskonałym wyborem będzie Apple New iPad Pro o przekątnej ekranu 12,9″. To tablet stworzony z myślą o osobach, które szukają sprzętu mogącego swobodnie zastąpić dobrego laptopa.

tablet do 5000 złotych
fot. Pexels.com

Przedstawiony model posiada świetny ekran wyposażony w matrycę Retina o częstotliwości odświeżania 120 Hz. Nie musisz się więc martwić o jakość oglądanych filmów czy seriali – głębia kolorów będzie wprost powalająca.

iPad Pro jest niesamowicie lekki, dzięki czemu będzie świetnym towarzyszem w długiej podróży – tym bardziej, że czas jego pracy na samej baterii to około 10 godzin (jak na tablet, bardzo długo!). Nie będzie też problemów z robieniem zdjęć. iPad Pro został bowiem wyposażony w aparat 12 Mpix.

Jedynym mankamentem może być brak dołączanej klawiatury, ale jeśli jesteś gotowy(a) na dodatkowy wydatek rzędu ok. 1700 złotych, możesz zainwestować w dedykowaną do tego modelu klawiaturę Magic Keyboard.

Zalety:

 • wyśmienita jakość
 • ogromny ekran
 • świetny aparat cyfrowy
 • bardzo długi czas pracy na baterii
 • perfekcyjna matryca (120 Hz!)

Wady:

 • bardzo wysoka cena
 • brak dołączanej klawiatury

Samsung Galaxy Tab S7

Innym dobrym wyborem do 5000 złotych może być Samsung Galaxy Tab 7. Tak jak w przypadku iPada Pro 2020 mamy tutaj 128 GB wbudowanej pamięci i świetny ekran o częstotliwości odświeżania 120 Hz. Niestety (choć dla niektórych może być zaletą!) przedstawiony model posiada mniejszy ekran o przekątnej 12,4″.

Tablet został wyposażony w przednią (8 Mpix) i tylną kamerę (13 + 5 Mpix), co gwarantuje dość przyzwoitą jakość robionych fotografii.

tablet do 5000 złotych
fot. Pexels.com

Samsung Galaxy Tab S7 w przeciwieństwie do poprzednika działa na systemie operacyjnym Android 10. Jest też od niego odrobinę lżejszy.

Zalety:

 • świetna matryca (120 Hz odświeżania ekranu)
 • bardzo dobry aparat
 • niska waga
 • duży ekran o przekątnej 12,4″

Wady:

 • bardzo wysoka cena
 • brak dołączanej klawiatury

Tablet z dołączaną klawiaturą – HP Elite X2 G4

Nieco tańszym modelem (kosztującym w tym momencie ok. 4000 złotych), ale za to wyposażonym w dedykowaną klawiaturę, będzie HP Elite X2 G4.

To już nie najwyższa półka w kategorii tabletów, ale wciąż dająca ogromne możliwości. Przedstawiony model został bowiem wyposażony w procesor Intel Core i5, 8 GB ramu i 256 GB pojemności dysku.

Przekątna ekranu jest wprawdzie jeszcze odrobinę mniejsza niż w przypadku wymienionego wcześniej Samsunga, bo ma „tylko” 12,3″, ale to wciąż zadowalająca wielkość.

tablet do 5000 złotych
fot. Pexels.com

Tablet HP Exlite X2 G4 działa na systemie operacyjnym Windows 10 Pro. Do dyspozycji użytkownika została także oddana podświetlana klawiatura (z możliwością odłączenia), co jest sporym atutem w tym przedziale cenowym.

Zalety:

 • dołączana podświetlana klawiatura
 • mocny procesor
 • dużo pamięci RAM
 • pojemny dysk
 • dość duży ekran (12,3″)

Wady:

 • wysoka cena

Czy warto zapłacić 5000 złotych za tablet?

Jeśli chcesz kupić sprzęt pozwalający nie tylko na przeglądanie multimediów czy oglądanie filmów i czytanie książek, ale również na płynne korzystanie z aplikacji i prowadzenie bardziej skomplikowanych operacji, to jak najbardziej warto!

Tablety z tej półki cenowej pod wieloma względami biją na głowę budżetowe smartphony i laptopy. Są lekkie, szybkie i poręczne, dzięki czemu pozwolą Ci pracować z dowolnego miejsca na świecie. Większość z nich posiada też mocną baterię, więc taki tablet możesz bez problemu zabrać ze sobą w dłuższą podróż lub swobodnie korzystać z niego.

Oczywiście, na rynku znajdują się też tablety za wyższe kwoty. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od swojego urządzenia. Jeśli jesteś ciągle w trasie, chcesz pracować na wymagających programach albo grać w nowsze tytuły – taki tablet może być świetnym rozwiązaniem, choć nie doskonałym. Ogranie najnowszych tytułów będzie wymagało bowiem znacznie potężniejszego sprzętu, a takim są np. konsole Xbox X Series lub PlayStation 5.

Jeśli masz ograniczony budżet, to na rynku z łatwością znajdziesz szereg bardzo dobrych tabletów w niższych przedziałach cenowych – np. tablety do 3000 złotych, do 1500 złotych, do 1000 złotych, a nawet tablety do 500 złotych

tablet do 5000 złotych
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here