Domowe kino to marzenie coraz szerszego grona osób. W dobie powszechnej cyfryzacji i dominacji nowych technologii w każdym aspekcie naszego życia, bycie gadżeciarzem staje się po prostu nieuniknione. W końcu, kto z nas nie chciałby cieszyć oka ogromnym kilkudziesięciocalowym telewizorem lub projektorem, zamieniającym salon w prawdziwą salę kinową? Prawdopodobnie garstka osób. Co jednak, gdy dysponujemy przestrzenią i budżetem na taki sprzęt? Co wybrać i czym się kierować? Dlaczego właśnie TV i dlaczego właśnie projektor? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w naszym artykule!

Telewizor – klasycznie i nowocześnie!

Ciężko w dzisiejszych czasach znaleźć mieszkanie, w którym nie byłoby telewizora. I nie mam tu na myśli przestarzałego sprzętu obsługującego kilka telewizyjnych kanałów, tylko nowoczesną inteligentną konstrukcję, która oferuje coś więcej niż zwykłe „oglądanie telewizji”.

W naszych domach rozgościły się bowiem TV z systemem Smart, wypełnione po brzegi innowacyjnymi funkcjami i technologiami ulepszającymi jakość obrazu. Producenci telewizorów prześcigają się w pomysłach i nowych rozwiązaniach, by skłonić konsumenta do wyboru ich oferty, a my temu ulegamy.

Przestrony salon czy duża sypialnia to przecież miejsce relaksu i oaza spokoju. A jak inaczej celebrować tę świętość jak nie na kanapie lub łóżku przed wielkim ekranem? Co może być lepszego od odpalenia ulubionej gry na konsoli Xbox X Series lub PlayStation 5 i cieszenia się rozgrywką z rozgrzebanego łóżka? Tak, taka wizja rzeczywistości kusi i prowokuje do zakupu jak najlepszego modelu TV, który zagwarantuje wysoką jakość przez następne lata. No chyba, że ciągle jesteś w trasie, bo w czasie podróży najlepiej sprawdzi się dobry tablet (w zależności od preferencji od 500 zł, 1000 zł, 1500 zł, 3000 zł, 5000 zł) lub konsola Nintendo Switch.

Wybór telewizora nie jest jednak prosty. O cenie i jakości decyduje szereg czynników, o których możecie przeczytać w tekście: Nowoczesny TV w salonie – czy wielkość równa się jakość?

Obecnie na rynku królują telewizory 55-calowe, które w zależności od specyfikacji dorwiecie do 5000 zł, 3000 zł, a nawet 1500 zł. Coraz częściej widzi się też telewizory 65-calowe (i większe), choć tutaj, jeśli zależy nam na bardzo dobrej jakości obrazu – musimy wyłożyć na stół potężne pieniądze. Tańsze modele kupisz do: 7000 zł, 4000 zł i 3000 zł.

Oczywiście, telewizory 55-calowe czy 65-calowe wymagają odpowiedniej przestrzeni, ale w większości współczesnych, nowoczesnych salonów nie powinno być to problemem. Sprawa wygląda nieco inaczej, jeśli decydujemy się na zakup projektora…

projektor czy telewizor
fot. Pexels.com

Projektor zamiast telewizora? Warto, ale…

Coraz częściej słyszy się o projektorach jako alternatywie dla telewizorów. Nie są to opinie bezpodstawne, bo faktycznie dobry projektor jest w stanie zaoferować kinowe wrażenia z najwyższej półki i to w niezłej cenie.

Za około 4000-5000 złotych możemy kupić projektor pozwalający wyświetlić aż ponad 100-calowy obraz! Za TV takich rozmiarów zapłacicie kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych. Decyzja wydaje się oczywista – większy ekran, lepsza cena, więc wybieram projektor! Oj, wstrzymajmy się z dokonaniem wyboru jeszcze na chwilę!

Projektor wyświetlający tak olbrzymi obraz sprawi, że będziesz potrzebować zdecydowanie więcej przestrzeni niż w przypadku klasycznego TV. Ważna będzie nie tylko odległość od ściany, ale też jej długość i szerokość. Co więcej, pomimo ogromnego ekranu nasuwającego skojarzenie z salą kinową, jakość będzie… dobra, ale nie rewelacyjna.

Za projektor wyświetlający obraz w rozdzielczości Ultra HD musimy zapłacić już grubo ponad 8 tysięcy. Do 4 tysięcy złotych kupimy, co najwyżej projektor w Full HD, a więc rozdzielczości zdecydowanie gorszej niż u 95% nowoczesnych telewizorów.

Poza tym, projektor oprócz ogromu przestrzeni, wymaga też odpowiedniego zaciemnienia i oświetlenia. W przeciwnym razie wyświetlany obraz nie będzie się nadawał do oglądania. Inną wadą jest też głośność tego urządzenia, która w porównaniu z bezgłośnym telewizorem może być nieco frustrująca.

Niestety, projektory (nie wszystkie, ale większość) mają wbudowane kiepskiej jakości głośniki, więc jeśli liczysz na doświadczenia audio, które sprawią, że tynk oderwie się od ściany, muszę Cię rozczarować – nic z tego. Przy zakupie projektora ze średniej półki musisz się liczyć z dodatkowym wydatkiem w postaci sprzętu audio.

projektor czy telewizor
fot. Pexels.com

Reasumując, projektory to kapitalne rozwiązanie dla osób posiadających bardzo dużą przestrzeń w mieszkaniu, a przy tym nie przywiązujących do jakości obrazu kluczowej wagi (no chyba, że dysponujecie potężnym budżetem i możecie zainwestować w projektor z najwyższej półki). Telewizor nie zapewni Wam z kolei aż tak kinowych wrażeń, ale zagwarantuje wyższą jakość wyświetlanego obrazu i lepszy dźwięk, a przy tym nie będzie wymagał tyle kombinowania z ustawieniami.

Pamiętaj, że dobry projektor sporo kosztuje, ale ostatecznie wygrywa z TV praktycznie pod każdym względem. Mowa oczywiście o modelach z najwyższej półki, które – co ciekawe – pomimo kosmicznej ceny i tak są tańsze od oferujących podobne możliwości telewizorów. Jeśli więc stać Cię na ten wydatek, to sprawdź najlepsze projektory do 16 tysięcy złotych. Jeśli stawiasz na projektor ze średniej półki, zapoznaj się z naszymi propozycjami do 8000 złotych, 5000 złotych i 3000 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here