Podczas poszukiwań niskobudżetowego tabletu często zadajemy sobie pytanie: czy to ma w ogóle sens? W końcu, bardzo podobne funkcje i rozwiązania oferują smartphony. Ba! Często biją one na głowę sędziwe modele tabletów dostępne w przedziale cenowym do 500 złotych. Tablet wygrywa jednak intuicyjnością obsługi i jeśli ma służyć wyłącznie do przeglądania Internetu, oglądania filmów i korzystania z multimediów – podstawowy model z ograniczonymi funkcjami nada się do tego doskonale!
Samsung Galaxy Tab A 8,0”
Pierwszym, naprawdę porządnym tabletem, który możemy nabyć już za około 500 złotych jest Samsung Galaxy Tab A w wersji o przekątnej ekranu 8″. Jego ulepszoną odsłonę znajdziecie w zestawieniu tabletów do 1000 złotych. Nie jest to tablet ogromnych rozmiarów, ale wciąż jest sporo większy od typowego smartphona.
W tej konfiguracji do dyspozycji mamy wspomniany 8-calowy ekran oraz rozdzielczość 1280×800 pikseli – czyli wystarczająco dużo, by móc swobodnie obejrzeć film czy poczytać książkę.
Galaxy Tab A nie wyróżnia się designem. To typowy, uniwersalny wzór, który świetnie wpasowuje się w klasyczną definicję tabletu.
Oferuje standardowe funkcje, w tym chociażby „Tryb Dziecko”, chroniący dzieci przed potencjalnie niebezpiecznymi treściami czyhającymi w Internecie. Istnieje tutaj również możliwość monitorowania czasu spędzonego przy urządzeniu za pomocą funkcji „Kontrola Rodzicielska”.
Tablet został również wyposażony w podstawowy aparat fotograficzny (przedni 2 Mpix) oraz tylni (8 Mpix).
Całkiem nieźle radzi tu sobie też bateria – przy dużym obciążeniu możemy korzystać z urządzenia nawet przez kilka godzin. Niestety, nie możemy tutaj liczyć na wydajnościowe fajerwerki – 4 rdzeniowy procesor to zdecydowanie za mało, aby cieszyć się szybkim i w pełni komfortowym użytkowaniem.
Zalety:
- niska cena,
- klasyczny design,
- mocna bateria,
- funkcjonalne tryby (w tym tryb kontroli rodzicielskiej).
Wady:
- przeciętny aparat,
- przeciętna rozdzielczość i przekątna ekranu,
- bazowa pamięć 32 GB (z kartą SD do 512 GB),
- mało pamięci RAM (tylko 2 GB),
- słaby procesor.
Tablet LENOVO Tab M7
Przed nami kolejny faworyt tego zestawienia, czyli Lenovo Tab M7 – dostępny do kupienia za zaledwie 350 złotych. Model ten wielkościowo przypomina już bardziej dużego smartphona aniżeli typowy tablet. Przekątna ekranu wynosi bowiem zaledwie 7 cali, a to wszystko w rozdzielczości 1024×600 pikseli. Wyświetlacz wyposażono w specjalną technologię redukującą szkodliwe niebieskie światło, dzięki czemu możesz oglądać filmy i czytać książki, nie narażając swojego wzroku.
Jak na swoją cenę, Tab M7 jest całkiem wydajny. Imponować też może jego funkcjonalność głównie w kategoriach rozrywkowych. Znajdziemy tu też aparat fotograficzny 2 Mpix (przedni i tylny) – czyli możliwie najsłabszą konfigurację. Z drugiej strony, ciężko oczekiwać czegoś innego w tym przedziale cenowym.
To samo tyczy się pamięci RAM i pracy baterii. Tablet będzie obsługiwał wyłącznie najbardziej podstawowe funkcje, służące głównie do rozrywki, tj. korzystanie z multimediów, przeglądanie Internetu, czytanie, oglądanie filmów.
Lenovo Tab M7 działa na systemie Android Pie.
Zalety:
- niska cena,
- niezła wydajność,
- przyzwoity wyświetlacz.
Wady:
- słaby aparat,
- mała przekątna ekranu i kiepska rozdzielczość,
- ograniczona pamięć RAM (tylko 1 GB),
- bazowa pamięć tylko 16 GB (z możliwością wpięcia karty microSD),
- ograniczona wydajność.
Tablet KRUGER&MATZ Eagle 702
Nieco lepszym, ale też nieco droższym od swojego przednika będzie wybór tabletu Kruger&Matz Eagle 702. Różnica w cenie wynosi około 50 złotych (w tym momencie tablet można nabyć za ok. 400 złotych).
Specyfikacja jest bliźniaczo podobna do wspomnianego modelu Tab M7. Tak jak w przypadku tabletu od Lenovo, tak i tutaj znajdziemy ekran o przekątnej 7 cali, ale w wyższej rozdzielczości 1280×720 pikseli (HD), a więc zyskujemy już odrobinę lepszą jakość obrazu.
Obudowa jest smukła i lekka, dzięki czemu tablet ten można sobą zabrać praktycznie wszędzie. Producent do naszej dyspozycji zostawił 2 GB RAM (o 1 GB więcej niż w przypadku Tab M7 – zawsze coś!) oraz 16 GB pamięci podręcznej (ze slotem na kartę microSD). Pomimo tego, to wciąż najbardziej podstawowy tablet o bardzo ograniczonych możliwościach, nadający się wyłącznie do klasycznej rozrywki.
Zalety:
- niska cena,
- smukła i lekka obudowa,
- niezła rozdzielczość (HD).
Wady:
- mało pamięci bazowej,
- mało pamięci RAM,
- mała przekątna ekranu,
- ograniczona wydajność.