Bystrzyki to chętnie wybierany gatunek rybek hodowlanych. Cechują się wyjątkowo ładnym ubarwieniem o intensywnym odcieniu. Rozmaite odmiany bystrzyków znalazły swoje miejsce w polskich akwariach. Utrzymanie bystrzyka w dobrym stanie i zdrowiu nie należy do szczególnie trudnych, jednak wymaga zaaranżowania zbiornika w odpowiedni sposób oraz wyposażenia w go w kluczowe sprzęty. Poniżej rozwijamy ten temat oraz wskazujemy na najważniejsze zasady hodowli bystrzyka.
Bystrzyk – ozdoba w Twoim akwarium
Bystrzyki występują w wielu wersjach – amanda, kolumbijski, ozdobny, piękny, peruwiański, czerwonoplamy, ornatus. Różnić je może zarówno kolorystyka, wielkość ciała jak i proporcje. Ponadto każda odmiana posiada w sobie coś wyjątkowego, świadczącego o jego unikatowym pięknie. Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych należą bystrzyki ozdobne. Są łatwo dostępne, możesz zakupić je w niemal każdym sklepie dla akwarystów, a ponadto są dość tanie.
Bystrzyki ozdobne – w zbiornikach hodowlanych
Dużym ułatwieniem hodowlanym jest fakt, że bystrzyki są odmianami o stosunkowo niskich wymaganiach. Co prawda preferują wodę o lekko kwaśnym odczynie, jednak nawet w zbiornikach o neutralnym pH dadzą sobie radę. Ważne jest natomiast utrzymanie zbiornika w czystości oraz bieżące eliminowanie wszystkich zanieczyszczeń. Pomoże w tym filtr wewnętrzny lub jego praktyczny zewnętrzny odpowiednik. Przykładowe produkty znajdziesz pod adresem: https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/filtry-wewnetrzne/.
Ważne jest także zagwarantowanie odpowiedniego poziomu naświetlenia, które nie będzie zbyt intensywne. Niestety, nadmierne światło płoszy bystrzyki, przez co stają się one wystraszone i osowiałe. By zapobiec takim sytuacjom, warto też w obrębie zbiornika zorganizować kilka zaciemnionych stref, ustawić skrytki i ozdoby z wnękami, a także obsadzić zbiornik roślinami. Dobrze sprawdzają takie dodatki jak korzenie, duże szyszki lub okręty.
Choć bystrzyki są rybkami stosunkowo niedużymi – długość ich ciała sięga zaledwie 4 cm – to jednak wymagają dość dużo wolnej przestrzeni. Wynika to z faktu, że są stosunkowo masywne oraz wysokie, a także lubią przemierzać toń w ławicach. Wysokość zbiornika nie ma większego znaczenia ani wpływu na ich poczucie komfortu. W warunkach naturalnych bystrzyki poruszają się przede wszystkim w płytkich wodach.
Karmienie bystrzyków
Bystrzyki należą do grupy ryb wszystkożernych. Poszczególne odmiany mogą mieć swoje indywidualne upodobania i preferencje, jednak najczęściej pozostają dość łatwe w karmieniu. Zaleca się stosowanie różnych rodzajów karmy oraz jej regularne podawanie w niedużych porcjach. Nie należy natomiast żywić bystrzyków owadami.
Bystrzyki najchętniej odżywiają się pokarmem opadającym w toni zbiornika. Najbardziej do gustu przypadają im pokarmy roślinne oraz osad denny. Ponadto bystrzyki lubią obgryzać odpadające i obumierające fragmenty roślin, których szczątki są dla nich prawdziwym rarytasem.
Wybierając karmę gotową dla bystrzyka, warto zwrócić uwagę, czy w jej składzie znajduje się mączka rybna oraz składniki pochodzenia roślinnego. Najlepiej sięgać po produkty dedykowane dla roślinożernych ryb, zawierające włókna roślinne, istotne dla ich wzrostu i rozwoju.