Posadawiane jakiegokolwiek obiektu budowlanego to ogromna odpowiedzialność – zarówno projektanta, jak i ekipy budowlanej. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem prac wykonać badania geotechniczne, które pozwolą na określenie parametrów podłoża. Nie wszyscy wiedzą, że w bardzo wielu przypadkach, przed rozpoczęciem budowy, konieczne będzie zagęszczanie gruntów dla bezpiecznego i trwałego posadawiania nieruchomości. Na czym polegają te prace i jakimi maszynami mogą być wykonane?

Czym jest zagęszczenie gruntu przy pomocy maszyn, urządzeń?

Zagęszczanie gruntów to prace, których celem jest zmniejszenie porowatości podłoża. Dzięki nim możliwy jest wzrost nośności powierzchni oraz zmniejszenie jej odkształcalności. Dodatkowo proces zagęszczania gruntów pozwala na spadek wrażliwości na działanie czynników atmosferycznych. W tym celu w głąb podłoża wysyła się impulsy o odpowiedniej energii; przekazywane są za pomocą profesjonalnych urządzeń, które wypychają z niego nadmiar wody lub powietrza. Jedną z najpopularniejszych metod jest zagęszczanie gruntu dynamiczne, opisuje je keller.com.pl. Polega ono na kontrolowanym opuszczaniu na powierzchnię gruntu ciężaru o masie 10 – 30 ton. Zagęszczanie tego typu jest często wykorzystywane na początkowych etapach budowy nieruchomości – zarówno domów jednorodzinnych, jak i wielkopowierzchniowych obiektów budowanych np. hal czy budynków użyteczności publicznej. Dodatkowo urządzenia mające na celu zmniejszenie objętości porów gruntu wykorzystywane są w czasie posadawiania szlaków komunikacyjnych. Czynnikiem, który często decyduje o konieczności zagęszczenia kwatery, jest jej wysoka wilgotność oraz występowanie słabych gruntów organicznych.

Jakie maszyny wykorzystuje się do zagęszczania gruntów?

Do zagęszczania gruntów można wykorzystać wiele zróżnicowanych maszyn – w zależności od potrzeb oraz rodzaju gruntu. Do jednego z najpopularniejszych rozwiązań należy wykorzystanie walców. Wyróżniamy urządzenia: lekkie, średnie, ciężkie i bardzo ciężkie. Dodatkowo podzielić można je na samojezdne lub przyczepne. Mogą różnić się pomiędzy sobą ukształtowaniem płaszcza wałów, jak i rodzajem opon. Na rynku znaleźć można walce, których praca opiera się na 3 zróżnicowanych zasadach działania:

  • statyczne – oddziałują bezpośrednio na grunt swoją masą,
  • udarowe – wpływają na grunt za pomocą masy oraz uderzeń,
  • wibracyjne – zagęszczają grunt, pracując statycznie oraz dynamicznie.

Kolejnymi z maszyn stosowanych do zagęszczania gruntów są ubijaki, czyli ciężkie bloki, najczęściej wykonane z metalu lub betonu, które podwieszane są do koparki. W zależności od ich masy oraz liczby uderzeń o grunt można zagęścić go do dowolnej głębokości. Parametry te ustalane są w odniesieniu do konkretnego typu podłoża. Ponadto na rynku znaleźć można również zagęszczarki ręczne bądź płytowe, które zazwyczaj wykorzystuje się do zagęszczania trudno dostępnych powierzchni, ponieważ mają niewielkie wymiary. Do drobnych prac zastosować można również wibratory powierzchniowe oraz ubijaki.

Jak wybrać maszynę do zagęszczania gruntów?

Dobór właściwej maszyny do zagęszczania gruntów jest niezwykle istotny, jednak nie mniej ważne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju urządzania. Na co specjaliści najczęściej zwracają uwagę podczas doboru sprzętu do prac? Pierwszymi z kluczowych aspektów są masa oraz wymiary danej maszyny, a także jej siła uderzenia, nazywana także odśrodkową. Do nie mniej ważnych parametrów zalicza się prędkość roboczą, niezawodność oraz komfort pracy. Dzięki zadbaniu o wszystkie te aspekty możliwe jest wykonanie prac w sposób prawidłowy i wygodny, pozwalający na osiągnięcie oczekiwanych efektów w założonym czasie przy jednoczesnej optymalizacji kosztów wykonanych działań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here